10 SORUDA MUTLU OLACAĞINIZ İŞİ BULUN

Kariyerinizi yapılandırmak, doğru yerden başlamak yada bulunduğunu noktayı düzelterek gelecek hayatınızı daha mutlu olabileceğiniz bir şekle sokmak zor değil. Şimdi arkanıza yaslanın ve aşağıdaki sorulara içtenlikle yanıtlar verin. Yanıtları bir kenara yazın. En sonunda çıkan çerçeve sizin başlangıç için yol haritanız olacaktır.

 

1)Çocukluğunuzda ne olmak isterdiniz? Alternatif olarak hayalinize yaklaşabileceğiniz meslek gurupları neler? Çünkü parayı henüz keşfetmemiş yaşlarınız yalnızca mutlu olacağınız meslekleri size hayal ettirir.

2)Sosyal hayatınızda standart olarak ne yapıyorsunuz? İlgi alanlarınız, bunlara ayırdığınız zaman dilimleri, hedefinizde olan hobi edinimleri neler? Çünkü seçeceğiniz meslek ve çalışma şartları sizi siz yapan keyiflerinize uygun olmalı.

3)Hedefiniz nedir? Uzun vadeli ve huzurlu bir yol mu, kısa vadeli riskli başarı yolu mu? Çünkü istediğiniz şeyi istediğiniz şekilde elde edemezseniz eğlenceli kısmı çöpe atmış olursunuz.

4)Hayat standardınız nedir? Çünkü genel giderlerinize kısa/orta vadede cevap veremeyecek bir gelir, meslekten bir ömür soğumanıza neden olabilir.

5)İş ilanlarına baktınız mı? Seçtiğiniz iş dalında ne tür pozisyonlar revaçta, hangilerine talep çok? Çünkü çölde ısıtıcı satmanız sizi ayrıcalıklı değil başarısız kılar.

6)Uzman, spesifik, butik mecralarda CV’nizi bıraktınız mı? Küçük bir sürü içinde farklı renk taşımanız, kalabalık bir sürü içinde farkedilmenize göre çok daha kolaydır.

7)Özgeçmiş nasıl doldurulur biliyor musunuz? Çünkü neyi, ne şekilde, ne kadarını yazacağınız çok önemlidir. İşverenin 15 sn. de göz ucu ile tarayarak can alıcı maddelere göz gezdirdiği düşünülürse, aslında CV’niz sizin reklam sayfanızdır, efektif kullanın.

8)Mesleğin tadına batınız mı? Başlarda staj yapmaktan yada sık iş değiştirmekten çekinmeyin. Her deneyimin size katkısı, çevre ve bilgi olarak dönecektir.

9)Referanslarınız kimler? Akılcı olun, tanıdıklar vasıtası ile alınmış referanslar mutlak suretle deneyimli gözlerin nazarına takılacaktır. Dürüst olun.

10)Mülakata gideceğiniz zaman ön yargılı mısınız? Pazarlama çok ince bir çizgidir. İşin başında olanlar dengeyi tutturamayabilirler. Her iş görüşmenize o işi gerçekten isteyerek gidin. Yada hiç o işe başvurmayın.
4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
Kimya Medya Yayıncılık ve İnsan Kaynakları Tic. A.Ş., Türkiye İş Kurumu'nun 25.02.2014 tarihli 640 No'lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.
Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Şişli Şube Müdürlüğü: 0212 234 68 04