Kariyer ve İletişim Eğitmeni Nur Erdem Özeren sizin için yanıtlıyor…
  • Yayın Tarihi :20-02-2015
  • (Puanı 0.0/5 Yıldız) Toplam Oy: 0

Kariyer ve İletişim Eğitmeni Nur Erdem Özerenile kişinin kişiliğine ve yeteneklerine uygun bir kariyer tercihinde bulunabilmesi için yapması gerekenler, özgeçmiş hazırlarken dikkat edilecek hususlar, iş başvurusundan önceki/sonraki süreçte araştırma yapmanın önemi ve mülakata giderken yapılması/yapılmaması gerekenler hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Erdem Bey, kariyer seçimin bireyin bütün bir hayatını etkileyen önemli bir karar. Kişi kendisine uygun işi nasıl belirlemeli ve seçmelidir?

Bunun için 3 aşamalı bir yöntem öneriyorum.

Birincisi, okul ya da dershanedeki Rehber Öğretmenlerine veya üniversitelerinin Kariyer Merkezlerine giderek, Kişilik Envanteri, Karakter Analizi, Yetenek Testi gibi isimlerle sunulan, 150–160 soruluk testleri uygulamaları. Bu testlerin sonuçlarında 15–20 alternatif çıkar ve kafa karışır. Bu kafa karışıklığını gidermek için ikinci aşamaya geçmek gerekir.

İkinci aşamada, o çıkan alternatiflerin tamamının üniversitelerde verilen eğitimin içeriğini öğrenmek amacıyla web sitelerinden ders programlarını okumak gerekir. Bu sayede verilen eğitim ile ilgili bilgi sahibi olurken, ders isim ve içerikleri de o mesleğin kişinin kendisine uygun olup olmadığını anlamasını sağlar. Bu yöntemler 15–20 alternatif 5–6’ya indirilir.

Üçüncü ve en önemli aşama ise, o işi yapan birinin yanında en az 1 tam gün vakit geçirmektir. Bu aşama ile bir mesleğin size uygun olup olmadığını anlamamanız imkansızdır. 

Peki, özgeçmiş hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk kural, CV’de yalan bilgi yazmayın. Sizi CV’nize bakıp görüşmeye çağıracak olan kişinin "muhtemelen” işi insanlarla görüşme yapmaktır. Yani; artık "insan sarrafı” olmuş durumdadır. Yani sizin yalan bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmek için her türlü bilgiye ve deneyime sahiptir. O yüzden, yalan bilgi yazmayın. Kendinizi de karşınızdakini de kandırmayın.

İkinci kural ve aslında CV ile ilgili bilmeniz gereken en önemli kural; sadece 10 saniyeniz var! O da, eğer şanslıysanız… Her gün önüne onlarca, yüzlerce, binlerce özgeçmiş gelen İK’cıların her CV’yi dakikalarca incelediğini sanmıyorsunuz umarım! Bu nedenle derler ki, CV bir sayfa olmalıdır. Bir sayfaya sığmayacak kadar çok şey yaptıysanız, tebrikler. Dolayısıyla, CV’nizi öyle düzenlemelisiniz ki, 10 saniyelik tek bir bakışta sizin neyi yapabileceğinizi anlasınlar.

Bunun için, farklı puntoları, bullet ve numaralandırma gibiword’ün sunduğu nimetlerden yararlanabilirsin.

Özgeçmişin en başına yazdığın "Kariyer Hedefi” kısmına (ki bence anlamsız ve doğallıktan uzak bir kısımdır) herkesin yazdığı gibi "Kariyer yapabileceğim, yükselebileceğim, kendimi geliştirebileceğim, ulusal ve uluslararası kurumsal şirketlerde, bi’ şey bi’ şey yapacağım” gibi klasik cümleler yazmayın. Farkın nedir ki seni görüşmeye çağırsınlar?

Burada bir ajansa yaratıcı çalışmalar için girmek isteyen yakın bir arkadaşım Taner Özçelik’ten bahsetmek istiyorum. Bir kutu bebek ıslak mendilini alıyor. Kutudan çıkarıp güneşte kurutuyor. Sonra üzerine her birine kendiyle ilgili bir bilgiyi yazıp, tekrar kutunun içine koyuyor. Kutunun etiketini çıkarıp adını soyadını yazıyor ve ajansa gönderiyor.

İlk 3 mendilden sonra onu arayacaklarını bildiği için 3. mendile telefon numarasını ilk 2’sine de "Beni arayacağınızı biliyorum” tarzı kendine güvenen ve yaratıcı cümleler yazıyor. Sonuç tabii ki; başarı!

Evet, bazı noktalarda standartlara uymamalı ve farklı olunmalı! Ama bazı noktalarda da standartlara uyulmalı. CV’nizi word’de hazırlayın ve pdf olarak kaydedin. Mümkünse; özgeçmişinize Facebook fotoğrafınızı koymayın! Hele ki, bir internet sitesinin şablonundan kopyalayıp asla word’e yapıştırmayın! Zira, komik oluyor.

10 saniyeniz var, çünkü CV’nize bakan kişinin size ayıracak çok da vakti yok. Velev ki; 10 saniyede işverenin dikkatini yakaladınız, sonrasında size dair fikir sahibi olabileceği bilgileri ortaya koymalısınız.

Mesela; deneyimlerinizi gruplara ayırın. Organizasyon deneyimleri, iş deneyimleri gibi… Bu, siznin aynı zamanda çalışırken, bir yandan da organizasyonlar yaptığınızı tek bakışta anlatacaktır.;

İlk aşamayı geçtiniz ve deneyimlerinizin grup isimlerine, şirket isimlerine bakarak uygun bir aday olabileceğiniz düşünülmeye başlandı diyelim. Peki, ama o çalıştığınız, staj yaptığınız yerlerde gerçekte neler yaptınız? İşe yarar bir proje geliştirdiniz mi, yoksa sadece fotokopi mi çektiniz?

Her bir iş ya da staj deneyiminin altına madde madde orada neler yaptığını kısaca ve cümle kurmadan yazmalısınız.

Staj yaptığınız, çalıştığınız yerlerin isimlerini ve çalışma sürenizi 12 punto ile ve kalın olarak yazdıysanız, mesela her çalıştığınız yerde ne iş yaptığınızı 11 punto ile ve ince karakterlerle yazabilirsiniz. Böylece; ilk bakışta nerede hangi pozisyonda çalıştığınız görünür, ama merak edip bakan da ne iş yaptığınızı 4–5 saniyede okuyup öğrenebilir.

"Şunu yaptım, bunu ettim” yerine, "şu yapıldı, bu edildi” gibi cümleler kurulmalı. Biraz resmi olmalısınız, karşındakiyle sohbet etmiyorsunuz, bir şirkete CV gönderiyorsunuz.

Ayrıca uzun uzadıya cümleler de kullanmayın. Yaptığınız işin tanımı çok uzadıysa, mümkünse iki başlığa bölün. 

Mülakat stresi nasıl azaltılır? İş görüşmelerine gitmeden önce yapılacak hazırlıklar nelerdir? Mülakat sırasında konuşma tarzımız nasıl olmalı ve nasıl davranmalıyız?

Mülakat stresini azaltmanın temelinde kendine güven yatıyor. Bunun için de donanımınızın yeterli olduğunu hissetmek kadar, doğru pozisyona başvurmuş olmak da oldukça önemlidir. Ayrıca; ne kadar hazırlıklı giderseniz, kendinizi o kadar güvenli hissedersiniz.

CV’nizi hazırladınız, iş arama yöntemlerini kullanarak görüşmeyi de ayarladınız diyelim; sıra geldi mülakata. Kapı, ya açılacak ya kapanacak.

Sahip olmanız gereken bakış açısı; yalnızca şirketin sizi seçmediği, sizin de şirketi seçiyor olduğunuzdur. Yani; bunu bir evlilik olarak düşünebilirsiniz. O yüzden, siz de çalışacağınız en doğru şirketi tanımalısınız…

İlk yapmanız gereken, görüşmeye gideceğiniz şirketi tanımak olmalıdır. İnternet sitesi, arama motorunda şirket adını yazınca çıkanlar, hakkında çalışanların yorumları vb. birçok konuda araştırma yapmalısınız ki mülakatta şirketi tanıyıp sorulara ona göre cevap verebilesiniz.

"Ne iş olsa yaparım” devri bitti. Başvurduğunuz pozisyonda ne iş yapılacağı, ilanda zaten yazıyor. İyi okuyun, kendi özelliklerinizle eşleştirin. O pozisyonda neler yapabilirsiniz, bundan emin olun.

Üçüncü aşama; görüşme yapacağınız kişiyi tanımaktır. Hobileri, ilgi alanları, daha önce nerelerde ne işler yaptığı, kaç yaşında nasıl biri olduğu ve benzeri konularda bilgi sahibi olursan, görüşmeyi ona göre yönlendirebilirsin. Ayrıca; artık Facebook ve LinkedIn’i de kullanarak onu tanıyan ortak bir arkadaş bulabilir, ondan da görüşeceğin kişi hakkında bilgi alabilirsin.

Şirketi de, pozisyonu da, görüşeceğin kişiyi de tanıdınız. Giyim kuşamınıza dikkat etmelisiniz, temiz olmanız gerektiğini söylemeye zaten gerek yok. Aşırı makyaj, aşırı parfüm vb. şeylerden kaçınmalısınız.

Ancak şirketle ilgili bilgi sahibi olup ona göre giyinmenizde fayda var. Örneğin; herkesin "casual” giyindiği bir şirkete takım elbise ile gitmek ya da son derece ciddi kıyafetler giyilen bir şirkete tshirt ile gitmek yapacağınız büyük bir hata olacaktır.

Her ne kadar CV’nizi önceden göndermiş olsanız da, yanınızda bir CV ve önceden yaptığınız araştırmalarda aldığınız notların bulunduğu ve görüşme sırasında da notlar alabileceğiniz bir bloknot veya defter vb. bulundurmakta fayda var.

İlk karşılaşma anında göz teması ve güler yüzlü olabilmeniz, karşındakinizin elini düzgünce sıkmanız önemlidir.

Her şeyden, önce güler yüzlü olmaya dikkat edin. Ortamın negatif olmasına izin vermeyin.

Rahat olun, kendinize güvenin ama ukalalık da yapmayın! İkisinin ortasını bulmalısınız.

Kendiniz olun, yalan söylemeyin! Ama her yaptığınız işle ilgili, deneyim sahibi olduğunuz her konuda, hikâyeleştirerek anlatacak kadar çok detaya hâkim olduğunuzu hissettirin.

1–3–5 dakikada özetle kendini anlatabilecek, en güçlü ve en zayıf yanlarını bilecek ve zayıf yanlarının avantajlarını da söyleyebilecek kadar kendinizi tanımalısınız.

Şirketi neden istediğinizi, o pozisyona ve şirkete neler katabileceğinizi iyi anlatabilmelisiniz. Bu da ancak önce kendinizi ikna ederek mümkündür. O şirketi ve pozisyonu istediğinizden önce siz emin olmalısınız. Sizin onlara, onların size neler katabileceğinden emin olmadan bunu onlara anlatamazsınız.

Kendinizden emin olmayı ve gülümsemeyi eksik etmemeyi, karşınızdaki kişinin bir insan olduğunu da unutmayın!

Mülakat bitti diye bütün iletişim bitmedi. Sonrasında kendinizi hatırlatan, tanıştığınıza memnun olduğunuzu belirten ve teşekkür eden bir mail atmayı unutmamalısınız. 

Ön yazılarda neleri yazmalıyız neleri yazmamalıyız?

Ben ön yazıya çok fazla inanmıyorum. İlanları değerlendirenlerin o ön yazıları okuyacak pek vakitleri olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ama kısa, öz, net, cümleleri uzatıp dolandırmadan net olan ön yazıların daha işe yarar olduğunu düşünüyorum. Klasik kelimelerle, kalıplaşmış cümlelerle hazırlanan ön yazıların ise hiçbir işe yaramadığını söyleyebiliriz.

Kimyakariyerim.com ziyaretçilerine vermek istediğiniz son mesaj nedir?

Hedeflerini iyi belirlesinler. Önce hayat hedeflerini belirlesinler, sonra da o hayat hedefine ulaşmak için ihtiyaçları olan mesleği seçsinler. Sevdikleri, istedikleri ve yapabildikleri şeyi meslek olarak yapsınlar. İşini severek yapan herkes eninde sonunda başarılı olur. Başarılı olunca para da kazanılır. Ancak işini seven herkes zaten mutlu ve huzurlu olacağından, para kazanıp kazanmamak çok da önemli olmayacaktır.

Kendilerini her daim geliştirsinler. Önce "İyi İnsan” olsunlar. Ahlaklı, güvenilir, dürüst, çalışkan olmak, "adam gibi adam” olmak, düzgün bir insan olmak her zaman daha kıymetli olacaktır. İtibarı meslek isimlerinde aramasınlar; itibarın, kendi içlerinde gizli olduğunu unutmasınlar.


 

4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
Kimya Medya Yayıncılık ve İnsan Kaynakları Tic. A.Ş., Türkiye İş Kurumu'nun 25.02.2014 tarihli 640 No'lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.
Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Şişli Şube Müdürlüğü: 0212 234 68 04