Pozitif imaj başarı getirir
  • Yayın Tarihi :06-01-2015
  • (Puanı 0.0/5 Yıldız) Toplam Oy: 0
İmaj danışmanlığı alanında ülkemizin önde gelen isimlerinden biri olan Özlem Çakır, gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı yanıtladı. İzmir Amerikan Kız Lisesi ve Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Özlem Çakır, İmaj Danışmanlığı eğitimini New York'ta Fashion Institude of Technology arkasından da Atlanta'da London Image Institude'da tamamlamış.


1999 yılından bu yana kendi adını taşıyan şirketinde kurumlara yönelik kişisel imaj yönetimi, iletişim becerileri, sunum becerileri, medya iletişimi, serbest giyim, bireysel markalaşma, uluslararası iş etiketi konularında eğitim vermeye devam eden Çakır, ayrıca üst düzey yöneticilere ve siyasetçilere kişisel imaj danışmanlığı da yapıyor. Eğitimlerin yanı sıra yazarlık alanında da çalışmaları bulunan Çakır'ın 1999 yılında Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "Profesyonel Yaşamda Kişisel İmaj ve Sosyal Yaşam Etiketi" ve Epsilon Yayınları'ndan "Ben Ne Giydiğimi Biliyor muyum?" isimli iki kitabı bulunuyor.
 

Tanımınıza göre kişisel imaj, birikim, karizma, özgüven, öz saygı, görüntü, iletişim yeteneği, tavırlar, üslup hepsini kapsıyor. Tüm bunlar mülakatlarda ilk ve en çok dikkat edilen özellikler. Sizce bir aday mülakat esnasında güçlü bir kişisel imaj yakalamak için nasıl bir yol izlemelidir, ne tür hazırlıklar yapmalıdır?

Adaylar görüşmeye gidecekleri şirketi mutlaka iyi araştırmalı ve şirket ve sektörle ilgili sorulacak sorulara hazırlıklı olmalılar. Pozitif tutumla, kendilerine güvenerek görüşmeye gittiklerinde karşı taraf üzerinde olumlu etki bırakabilirler. Samimi olmalı ama laubali olmamalılar. Müracaat ettikleri işi ve pozisyonu çok istiyorlarsa bunu tutkularıyla göstermeliler. Tutku bir insanın beden diline, konuşmasına vurgulamasına yansır. Açık ve pozitif beden dili kullanmalı, nezaket üslubuyla, kısa öz ve güzel bir Türkçe kullanarak kendilerini iyi ifade etmeliler. İşe, sektöre, vücut yapılarına uygun giyim de çok önemlidir.


İletişim kurmak, topluluk önünde konuşmak bazılarımız için kabus gibi gözüküyor. Halbuki hem eğitim hem de iş hayatında sık sık karşımıza bu gibi durumlar çıkıyor. Kararlı ve özgüvenli bir duruşa sahip olup bu korkuyu yenmemiz için nasıl bir yöntem uygulamalıyız?

Ne kadar çok ön çalışma yaparsak, korkumuzun üzerine ne kadar çok gidip, sıkça sunum yaparsak korkumuzun azaldığını ve sunum yapmaya alıştığımızı hissedeceğiz. Korkuyu yenmek için ön hazırlık yapmak dışında, nefes terapisi yaparak, fiziksel gevşeme hareketleriyle ve zihinsel  çalışmalarla da rahatlayabiliriz.


Türkiye'de firmaların kendi kurum kültürlerine yakın imajdaki adaylarla çalışmayı tercih ettiğini söyleyebilir miyiz? Farklı imajdaki adayların kuruma getireceği avantajlar ve dezavantajlar nelerdir?

Hepsi için bunu söyleyemeyiz. Diversity'ye (çeşitlilik) inanan ve bunu uygulayan nadir de olsa bazı şirketler var. Özellikle farklı düşünce yapılarında ve kişisel özelliklerinde olan adayların farklı düşünce pencereleri açma, yaratıcılığa destek verme konularında avantajları olabilir. Bu durumun dezavantajı ise; kurumsallaşma ve çağa ayak uydurma süreci tamamlanmamış şirketlerde adayın uyumsuz olduğu düşünülebilir. Aynı zamanda aday da, kendisini samimi şekilde ortaya koyamadığı için huzursuz ve mutsuz olabilir.
4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
Kimya Medya Yayıncılık ve İnsan Kaynakları Tic. A.Ş., Türkiye İş Kurumu'nun 25.02.2014 tarihli 640 No'lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.
Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Şişli Şube Müdürlüğü: 0212 234 68 04