Ravago Akademi Direktörü Yakup Ülçer sizin için yanıtlıyor…
  • Yayın Tarihi :06-01-2015
  • (Puanı 5.0/5 Yıldız) Toplam Oy: 2
Ravago Akademi Direktörü  Yakup Ülçer  ile Ravago Akademi'de verilen eğitim, bu eğitimin kimya sektöründe kariyer hedefleyen Kimya ve Mühendislik bölümü mezunlarına kattığı nitelikler ve yeni mezunların kariyer hedeflerini belirlemede izleyecekleri yol hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Bize kendinizden bahseder misiniz?

1968 İstanbul doğumluyum. Saint Joseph Lisesi'nin ardından BU Kimya Mühendisliği Bölümünü bitirdim. Burslu olarak University Of Akron'da Polimer Mühendisliği konusunda doktoramı yaptım. 1996 yılında Türkiye'ye dönerek Tekno Polimer (Şimdiki adıyla Polyone ) firmasında iş hayatına atıldım. 1998'de Ravago firması ile Türkiye'deki ilk plastik dağıtım iştirakları olan Resinex BMY A.Ş.'yi kurduk. 2001 yılında Enplast AŞ.'nin hayata geçmesiye Üretim ve Ar-ge yöneticiliğine başladım. 2011 yılında grubun büyümesi ve artan kalifiye eleman ihtiyacı ile beraber Ravago Akademi'yi kurarak İnsan Kaynakları alanına adımımı atmış oldum. 2014 yılından bu yana bu göreve Ravago İK direktörlüğü de eklendi.

 

Kimya ve mühendislik bölümlerinden mezun olmuş, kimya sektöründe kariyer hedefleyen kişilere hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

Bu sorunun yanıtı öğrencilerin karakter ve beklentileri ile doğru orantılıdır. Ancak bazı genel tavsiyeler verilebilir. İyi bir yabancı dil bilgisi bu gün kariyer basamaklarını tırmanmak için olmazsa olmazlardandır. Bir çok sektöre (malzeme biliminden bankacılığa) ve farklı kariyerlere (laborantlıktan yöneticiliğe) hitap eden bir bölümün mezunları olarak seçenekleri çok. Bu seçenekler arasında başarı ve mutluluğu getiren faktör kişinin karakteri ile kariyer hedeflerinin uyumudur. Örneğin;  bugün teknik kariyer hedefleyen kişilerin şehrin merkezinde bir ofiste çalışma imkanı neredeyse yok gibidir. Keza dışa dönük bir karakterin sektörde marka bir firmada çalışmak için laboratuvar bölümünü seçmesi sadece hüsranla sonuçlanacaktır.  Son mesajım ise acele etmemeleridir. Yeni mezunlar iş hayatında süratle bir yere gelmek istiyorlar. Bu gerçekleşmeyince de iş değiştirme yolunu seçiyorlar. Gelen cv' lerde gördüğümüz, adayların bir işte geçirdikleri sürenin 1 ile 2 yıl arasında değiştiği. Oysa bu süre bir firmayı tam manasıyla tanıyıp işe katkıda bulunabilmek için gerekli minimum süredir. Terfiler, tecrübe ve firmaya katkıların bir sonucudur. Onun için kariyerlerine ve firmaya en faydalı olacakları dönemde adayların daha sabırlı davranarak hareket etmeleri gerekmektedir.   

 

Böyle bir proje oluşturma fikri nasıl oluştu?

Akademi fikri 2011 yılında büyüyen Ravago grubu şirketlerinin organizasyonel gelişim ihtiyaçlarını karşılama ve yeni ekip arkadaşlarını şirket ihtiyaçları doğrultusunda yetiştirme ihtiyacından doğdu.  En çok sıkıntı çektiğimiz konu ana faaliyet alanımız olan plastik malzemeler ve üretim teknolojileri ile ilgili eğitimlerdi. Ben o dönemde 3 yıldır İTÜ ve BÜ bünyesinde davetli okutman olarak "Polimer Mühendisliği"  dersi veriyordum. "Neden bu dersleri sadeleştirip kendi içimizde bir plastik akademisi kurmuyoruz?" diyerek çalışmaya başladık. Kısa sürede üretim ve satış ekiplerimizin ihtiyacı olan ana başlıkları toplayarak özgün bir program geliştirdik.  Tabii ki plastik eğitimleri Ravago stratejilerini gerçekleştirmek için tek başına yeterli değildi. İhtiyaç duyulan ancak uzmanlığımızın olmadığı kişisel ve mesleki gelişim konularında üniversite ve  eğitim firmaları ile işbirliklerine giderek bu alanlarda da bize özgün eğitim programları oluşturduk. Bu çalışmalar Ravago Global'de de epeyi ses getirdi ve bizlerden öncelikle grubun ihtiyaçlarıyla örtüşen teknik eğitimlerimizi global organizasyona adapte etmemiz istendi. Yurtdışındaki eğitmen adaylarıyla çalıştaylar yaparak bu projeyi de tamamladık. Bu çalışmalar ve know-how transferi karşılığında Ravago Türkiye olarak fatura keserek, bilgi ihracatı yapmış olduk.

 

Ravago Akademi'de vermiş olduğunuz eğitim ile amaçladığınız nedir?

Bizim ana hedefimiz şirket hedef ve stratejilerini gerçekleştirecek iş gücünü yetiştirmek. Kişilerin kariyer hedefleri doğrultusunda kendilerini geliştirme imkanını sağladığımız için aslında onların da hedeflerini gerçekleştirmeye yardımcı oluyoruz. Akademi çalışmalarının bir diğer amacı ekibimizin kaynaşması ve grup kültürümüzün yaygınlaşması. Tüm bu çalışmaların toplamda ekibin performansını ve şirkete bağlılığını arttırdığını görüyoruz. Programımız daha çok grubun içindeki üretim ve dağıtım firmalarındaki Teknik, Satış ve Pazarlama kadrolarına eleman yetiştirmeye yönelik. Önümüzdeki yıllarda bir diğer amacımız mavi yaka üretim elemanlarına yönelik eğitimlerimizi arrtırmak.

 

Ravago Akademi'de nasıl bir eğitim verilmektedir?

Eğitim programlarımız firmalarımızdaki çeşitli pozisyonların yetkinlik ihtiyacı ve değişen şirket stratejilerimiz doğrultusunda hazırlanıyor. Tabii ki bunlar değiştikçe programımızda da değişiklikler oluyor.   Ravago akademi mesleki  eğitimlerinin en eskisi Sertifikalı Polimer Uzmanlık Programı. Bu programda Polimerlerin Temel Özellikleri, Polimerlerin Test Metotları, Polimer Formülasyon ve Karışım Teknolojisi, Polimerlerin İşlenmesi, Polimer İşleme ve Test Laboratuvarı.  Polimer İşlemede Hata Giderme Çalıştayı, Polimer Aileleri, Dizayn ve Malzeme seçimi olmak üzere kapsamlı bir eğitim programımız var.  Diğer önemli programımız Liderlik Programıdır.  Bu programda ise Kişisel Liderlik, Takım Liderliği, İletişim, Zaman Yönetimi ve Stratejik Planlama eğitimleri yer almakta. Bu program ile yapılan değerlendirme sonucunda geleceğin Ravago yöneticilerini  yetiştireceğimiz kişiye özel eğitimleri planlıyoruz. Bunların  yanı sıra üretim firmalarımıza yönelik Kalite ve İş güvenliği Programımız ve Destek Bölümlerine özgü Mesleki Gelişim Programlarımız var.

 

Eğitimin sonunda katılanlar neler kazanmış olacaklar?

Bu sorunun yanıtı kısmen de olsa eğitim amaçları sorusunda gizli. Çalışanlar akademi eğitimleri ile öncelikle kendi yetkinliklerini geliştirmiş oluyorlar. Yalnız bizim firmamız değil, tüm iş hayatları boyunca kullanabilecekleri altın bilezikleri kollarına takıyorlar. Ama daha da önemlisi bizim yetenek havuzumuzun içinde yer alarak, büyüyen grubumuzda yurt içi ve yurt dışında açılacak pozisyonlarda iş imkanı kazanıyorlar.
4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
Kimya Medya Yayıncılık ve İnsan Kaynakları Tic. A.Ş., Türkiye İş Kurumu'nun 25.02.2014 tarihli 640 No'lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.
Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Şişli Şube Müdürlüğü: 0212 234 68 04