Teklif Garantili Mülakatlara Hazır Mısınız?

İş arama süreci uzadıkça yarattığı stres ve sıkıntı da doğru orantılı olarak büyüyor. Bu süreç içerisinde sık sık mülakatlara çağrılıyor ve görüşmeler yapıyorsanız bunu kendiniz için bir avantaj olarak da kullanabilirsiniz. Ne kadar çok deneyim, o kadar özgüven!

Peki bu mülakatlar bir türlü teklife dönüşmüyor mu?

Mülakatlarda ne yapmamız, nasıl davranmamız gerektiğini anlatan bütün teknik makaleleri şimdilik bir tarafa bırakalım ve kendimizi eleştirelim. Yapılan bir araştırmaya göre mülakatlara giren adayların birçoğu sınav psikolojisiyle hareket ediyor, doğru cevaplar vermeye çalıştıkça ortaya stres altında geçirilen bir iş mülakatı çıkıyor. Diğer bir çoğunluk ise insan kaynakları yetkililerinin duymak istediği cevapları vermek üzerine odaklanıyor. Dolayısıyla bu tutum sizi sahip olduğunuz değerli özellikleri sergilemekten uzaklaştırıyor.

İş görüşmelerini bu stresten uzaklaştırıp teklife döndürmenin yolu ise aslında çok basit ve tabi ki sizin elinizde.

1.Güven

 

Bütün ilişkiler güven üzerine kuruludur, buna iş ilişkileri de dahil. Kendi hayatımızda diğer insanlar üzerinde kolaylıkla kurduğumuz bu güveni, mülakatlarda karşımızdaki kişilerle de kurabiliriz, bunun için karşımızdaki kişinin iletişim tarzını gözlemleyip o yönde hareket etmek yeterli. Ortak noktaları belirlemeye çalışın.

 

2.Odak Noktası


Özgeçmişiniz zaten daha önce neler yaptığınızı, başarılarınızı ortaya koyuyor. Mülakatlarda ne yaptığınızı anlatmaktan ziyade karşınızdaki firma için neleri yapıp, nasıl bir katkı sağlayacağınızı ortaya koymaya çalışın. Önünüzdeki amaç için göstereceğiniz ilgi ve heyecan firma yetkililerinin gözünden kaçmayacak ve bu sizin için oldukça güzel bir avantaj olacaktır.
4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
Kimya Medya Yayıncılık ve İnsan Kaynakları Tic. A.Ş., Türkiye İş Kurumu'nun 25.02.2014 tarihli 640 No'lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.
Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Şişli Şube Müdürlüğü: 0212 234 68 04