Kurumsal Çalışanlar İçin Oyunculuk Atölyesi
  • Yayın Tarihi :24-03-2015
  • (Puanı 0.0/5 Yıldız) Toplam Oy: 0
Bir süredir profesyonel oyuncu ve eğitimci Sezen Çiftçi ile birlikte üzerinde çalışılan "Kurumsal Çalışanlar İçin Oyunculuk Atölyesi”nin giriş niteliğindeki ilki, İK’cılar için 14 Mart’ta gerçekleştirildi.

Şimdi bu etkinliği Burcu Yularcı İK Danışmanlığı, Eğitim ve Koçluk firması kurucusu Burcu Yularcı'nın ağzından dinleyelim:

"İnsanı dinçleştiren serin bir Cumartesi sabahı Ortaköy’e doğru yola çıktık. Afife Jale Sahnesi’nin sıcacık bordo renkli koltukları ve klasik perdeleriyle kültür ve sanat kokan büyülü ambiyansı bizi hemen farklı bir boyuta geçirdi.

Sabah 9.30’da katılımcılarımızla buluşur buluşmaz herkesin gözlerinden okunan heyecan, merak ve coşku karışımı duygu yoğunluğunu sahneye taşımalarını istedik. Kimse sahneye çıkma fırsatını kaçırmadı tabi J Sonrası malum; zamanın nasıl geçtiğini anlayamadık.

Farkındalıklarla, samimi paylaşımlarla dolu; katılımcılarımızın sınırlarını zorlayarak konfor alanlarından gönüllü olarak çıktıkları, aynı zamanda da bol kahkahalı ve keyifli bir gün oldu.

Katılan herkes adına bunları yazabiliyorum, çünkü atölye çalışmamız boyunca herkes uzun uzun fikirlerini, deneyimleri sonucu hissettiklerini ve önerilerini paylaşmakta oldukça bonkör davrandı.
Bu projemizin amacından ve içeriğinden de kısaca bahsetmek istiyorum.

2012 yılının Şubat ayında İnsan Kaynakları alanındaki kurumsal hayatımı bırakıp profesyonel koçluk eğitimleri almaya başladığım dönemde, eş zamanlı olarak Semiha Berksoy Sanat Vakfında oyunculuk eğitimlerine başladım. Kişisel gelişim ve hobi olarak başladığım bu yolculuğun ilk 6 ayının sonunda 2 kişilik bir oyunda başrol alarak seyirci önüne çıkmamla birlikte, hocalarımın deyimiyle "sahne aşkı virüsünü” kapmış oldum. O günden sonra 3 yıl boyunca oyunculuk eğitimlerim ve amatör sahne çalışmalarım devam etti.

Bu süreçte, iş yaşamında kazanmaya ve geliştirmeye çalıştığımız beceri ve yetkinliklerin, başarılı bir tiyatro oyuncusununkilerle birebir örtüştüğünü deneyimledim. Bu yetkinlikler, birçoğunun sandığı gibi iletişim ve hitabetle sınırlı değil. Benim tespitime göre 20 farklı kurumsal yetkinliği geliştirmede doğrudan ve dolaylı olarak etkili bir araç olabiliyor tiyatro oyunculuğu.

Sezen Çiftçiile yollarımız 2014 yazında kesişti. O günden beri Liderlik, İletişim, Zaman Yönetimi, Yaratıcı Düşünme ve Problem Çözme gibi eğitimleri kurumlara özel olarak, oyunculuk unsurları kullanarak tasarlıyor ve uyguluyoruz.

"Kurumsal Çalışanlara Özel Oyunculuk Atölyesi” ise melez bir çalışma; ne tam olarak bir oyunculuk eğitimi, ne de tam olarak bildiğimiz anlamda bir kurumsal eğitim. Burada kattığımız artı değer; insanlara içeriği bir oyunculuk eğitiminden, kurumsal gelişim için sağlanabilecek maksimum faydayı ön plana çıkaracak şekilde imbikten geçirerek sunuyor olmamız.

Farklı çalışan grupları için farklılaştırılmış versiyonları üzerinde çalışmaya devam ettiğimiz programı bundan sonra sık aralıklarla genel katılıma açık olarak düzenliyor olacağız."

4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince iş arayanlardan ücret alınması yasaktır.
Kimya Medya Yayıncılık ve İnsan Kaynakları Tic. A.Ş., Türkiye İş Kurumu'nun 25.02.2014 tarihli 640 No'lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.
Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü: 0212 249 29 87 Türkiye Çalışma ve İş Kurumu Şişli Şube Müdürlüğü: 0212 234 68 04